DORUČENIE DO VIANOC: Už je možné len formou osobného odberu v Stupave do 20.12. Ďakujem za vaše objednávky a prajem vám krásny predvianočný čas!

Deti, Strana 2

DIY I Spy Bag – Špiónske vrecúško
DIY I Spy Bag – Špiónske vrecúško

Poznáte Busy Bags? Vrecúška s aktivitami vychádzajú z Montessori pedagogiky a podľa druhu a náročnosti nimi zabavíte menšie i väčšie deti. Pripravila som pre vás jednoduchú verziu obľúbeného vrecúška I Spy Bag.

Potrebujeme 2 kúsky filcu (20 x 15 cm), pevnú priehľadnú fóliu (napríklad hrubší obal na zošit alebo na dokumenty, hrubé igelitové vrece, … ja som použila euroobal, ktorý som strihala tak, aby mi zostali spojené obe vrstvy), ryžu, rôzne drobnosti na hľadanie a pomôcky na šitie.

DIYkolaz_mini_Spybag

Z filcu si vystrihneme 2 obdĺžniky 20 x 15 cm. Do jedného z nich si nameriame, nakreslíme a vystrihneme v strede menší obdĺžnik tak, aby zostali okraje široké 3,5 cm. Tým sme vytvorili okienko pre malého špióna. Z fólie vystrihneme obdĺžnik tak, aby po celom obvode presahoval okienko cca 1,5 cm. Fóliu prišijeme na vrchnú vrstvu filcu približne pol centimetra pozdĺž celého okraja okienka. Potom spojíme s druhým filcovým obdĺžnikom fóliou dnu. Obšijeme dookola tiež cca 0,5 cm od okraja, kúsok necháme nezošitý. Pomocou lievika naplníme vrecúško ryžou nie úplne doplna, ale aby sa dala presýpať a stláčať. Vložíme dnu drobnosti. Môžete použiť gombíky, mince, korálky, drobné hračky a podobne. Zašijeme otvor a môžeme sa hrať. Predmety môžete pred vložením odfotiť, fotku vytlačiť, zalaminovať a priviazať k vrecúšku. Podľa veku môže dieťatko hľadať predmety na čas/ pretekať sa so súrodencom, či kamarátom, hľadať rovnaké podľa farby, podľa rovnakého začiatočného písmena atď. Príjemnú zábavu!

Čítať článok
DIY Cestovný vankúš
DIY Cestovný vankúš

Pred dlhou cestou autom na dovolenku určite riešite spánok starších detí, ktoré už nemajú pohodlnú sedačku sklopnú do ľahu. My sme minulý rok do Chorvátska aj do Tatier vyskúšali klasickú podkovu a aj obyčajný malý vankúšik. Ani jeden sa neosvedčil a dcérka spala celý čas s vykrútenou hlavou bez pohodlnej opory. Podkova jej zavadzala a nevedela sa na ňu nijako dobre uložiť. Malý vankúšik si dávala na bok, no stále jej padal. Nedávno som objavila nápad na dlhý vankúš, ktorý sa zdá byť šikovným riešením. Dieťatko si naňho ukladá hlavu pohodlne na bok a vankúš pritom nepadá, lebo je dlhý a priviazaný o bezpečnostný pás. Zatiaľ má úspech, na niekoľkohodinovej ceste ho otestujeme v lete. Vyskúšajte aj vy a určite dajte vedieť, ako sa vám osvedčil.

Potrebovať budete:

  • pás látky (úplet, flís, minky, flanel, ale aj jemná bavlna, dôležité je, aby bola látka príjemná na dotyk) široký 15 cm a dlhý 130 cm, alebo 2 x 65 cm;
  • 1,8m polyesterovej stužky, ktorú rozstrihajte na šesť 30 cm kúskov. Konce stužiek opatrne zatavte priblížením k plameňu sviečky, aby sa nepárali. Pozor, bavlnená stužka by vám v plameni zhorela, ak chcete použiť bavlnenú, konce 2x zahnite a prešite;
  • šijací stroj;
  • pomôcky na šitie;
  • vankúšovú výplň.

DIYkolaz_CestovnyVankus

Pás látky preložte v strede lícom dnu (alebo ak vám z látky lepšie vyšli 2 samostatné obdĺžniky, tak ich položte na seba lícom dnu). Zarovnajte okraje a zošpendlite. Teraz opäť preložte napoly, označte si stred a látku naspäť vyrovnajte. Dnu medzi látky vložte oproti sebe pásiky stužky tak, aby von trčal približne 1 cm. Prichyťte špendlíkmi alebo štipcami. Ďalšie dve a dve stužky prichyťte rovnakým spôsobom približne 5 cm od okrajov. Vankúš po celom obvode zošite, nechajte len otvor na naplnenie. Obráťte lícom von a rovnomerne naplňte výplňou. Otvor zašite skrytým stehom a vankúš stužkami priviažte o bezpečnostný pás.

Čítať článok
DIY Plastelína
DIY Plastelína

Dnes sme zahájili pyžamovú párty s najlepšími kamarátmi našich dievčat už na obed. Keď obrátili hore nohami celý dom, terasu aj záhradu, nastal čas vymyslieť im nejakú tvorivú aktivitu. Vsadili sme (a ako sa ukázalo neskôr, tak naozaj s veľkým úspechom) na domácu plastelínu. Chystala som sa na ňu už dlhšie, no potrebovala som zohnať vínny kameň (hydrogénvínan draselný, usadenina vznikajúca pri výrobe vína). Je výborným kypridlom a nájdete ho v bezfosfátových kypriacich práškoch. Na výrobu ale potrebujete čistý vínny kameň, ktorý u nás bežne nie je dostupný, pohľadajte ho na internete, v bio potravinách alebo priamo v malých lokálnych vinárstvach. Ostatné suroviny máte určite doma, recept je na jeden takmer polkilový valček, ktorý vidíte na foto:

  • 1 hrnček hladkej múky
  • ½ hrnčeka soli
  • 1 hrnček vody
  • 1 polievková lyžica oleja
  • 1 kávová lyžička vínneho kameňa
  • niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva

DIYkolaz_mini_plastelina

Všetky suroviny metličkou vymiešame na hladké, konzistenciou pripomínajúce palacinkové cesto. Na miernom ohni a za stáleho miešania zohrievame. Hmota začne hrudkovatieť až do finálnej podoby – jednej hrudy plastelíny. Vyklopíme na tácku a necháme vychladnúť. Domáca plastelína oschne len minimálne na povrchu, inak vydrží veľmi dlho mäkká, je krásne vláčna a nelepí sa. Po upozornení, že ju nemajú jesť, všetci samozrejme okamžite ochutnali. Plastelína je netoxická, ale veľmi slaná, takže sa nemusíte báť, že ju budú deti vo veľkom konzumovať. Plastelínu skladujeme v uzatvárateľnej nádobe.

Foto: Katarina Gašparovič Photography

Čítať článok
DIY Gumení mackovia
DIY Gumení mackovia

 

Tento týždeň sme si v tvorivej výzve vyskúšali výrobu domácich gumových cukríkov. Lepšie povedané želé cukríkov. Treba sa pripraviť na to, že domáci mackovia nechutia ako tí kupovaní. Chutia ako ovocné želé. Sú mäkšie a postupne sa trochu rozpúšťajú. Dievčatám každopádne chutili 

Na výrobu budete potrebovať

  • ľubovoľné ovocie alebo ovocnú šťavu. Ja som použila šťavu z pomarančov a rozmixované jahody.
  • želatínu alebo agar,
  • citrónovú šťavu,
  • sladidlo (cukor, med, sirup a pod.),
  • silikónovú formu na mackov alebo na bonbóny (ak nemáte, môžete použiť hranatú misku, v ktorej želé po stuhnutí nakrájate na kocky).

DIYkolaz_mini_GumeniMackovia

Pomarančové želé cukríky:

200ml pomarančovej šťavy, 10g želatíny, 2 polievkové lyžice trstinového cukru, 1 polievková lyžica citrónovej šťavy

Želatínu rozmiešame v pomarančovej šťave, osladíme a necháme asi 10 minút postáť. Za stáleho miešania pomaly zohrievame takmer až do bodu varu (nesmie vrieť!), odstavíme a primiešame lyžicu citrónovej šťavy. Nalejeme do formy a necháme stuhnúť. Skladujeme v chladničke a skonzumujeme do niekoľkých dní.

Jahodové želé cukríky

200ml rozmixovaných jahôd, 10g agaru, 2 polievkové lyžice medu, 1 polievková lyžica citrónovej šťavy

Agar a med rozmiešame v rozmixovaných jahodách. Za stáleho miešania pomaly zohrievame a po zovretí okamžite odstavíme. Primiešame lyžicu citrónovej šťavy, nalejeme do formy a necháme stuhnúť. Skladujeme v chladničke a skonzumujeme do niekoľkých dní.

Čítať článok
DIY Ozdoby zo slaného cesta
DIY Ozdoby zo slaného cesta

Dievčatá majú v izbičke veľkú čínsku ružu, ktorú vždy ovešajú sezónnou výzdobou. V decembri na nej boli vianočné ozdoby, minulý rok pred Veľkou nocou kraslice. Tento rok sme sa rozhodli vyrábať ozdoby podľa tradičného receptu – zo slaného cesta. Ingrediencie máte určite doma, potrebovať budete iba múku, soľ a vodu. Aby cesto bolo hladké, suroviny by mali byť čo najjemnejšie. Použijeme preto hladkú múku a soľ zomelieme v mlynčeku alebo rozpustíme vo vode, ktorá pôjde do cesta (v požadovanom pomere sa síce nerozpustí celá, no postačí aj čiastočné rozpustenie).

DIYkolaz_SlaneCesto

Zo surovín v pomere 2 diely múky + 1 diel soli + 1 diel vody vypracujeme hladké cesto. Ak je príliš suché, pridáme vodu, ak je príliš mokré, pridáme múku, soľ nepridávame. Vyvaľkáme natenko (maximálnu hrúbku odporúčam 5mm, lepšie sú 3-4mm, hrubé cesto schne nekonečne dlho). Ak chceme mať plát cesta dokonale rovnomerný, môžeme si pomôcť špajdľami. Z cesta povykrajujeme ozdoby a poukladáme na plech. Cesto sa nepečie, iba suší, netreba sa preto báť prichytenia. Ak aj budete chcieť plech niečím vystlať, nepoužite papier. Nasiakne vlhkosť z cesta, pokrčí sa a zospodu budú potom ozdoby hrboľaté. Medzi ozdobami netreba nechávať veľké medzery. Cesto nenarastie, naopak, sušením sa trochu zmenší. Slamkou vykrojíme dierky. Cesto sušíme podľa možností a obdobia na slniečku, na teplom radiátore alebo v rúre na najnižšej teplote (cca 50°C, ak máte ventilátor, zapnite ho). Po vysušení namaľujeme temperovými alebo akrylovými farbami a zavesíme.

TIPY:

Pred tvorením som prečítala veľa návodov. Niektoré sa líšili zložením cesta, tento recept je však najpoužívanejší, najjednoduchší a najdostupnejší (predpokladám, že napríklad lepidlo na tapety bežne doma nemávate).

Podľa niektorých môžete cesto upiecť pri vysokej teplote. Vyskúšala som a zistila, že sa vtedy nafukuje ako koláčové, tvary majú potom nevzhľadné bubliny. Rozhodne preto odporúčam pomalé sušenie.

Cesto som robila aj so soľou pomletou v elektrickom mlynčeku, aj s rozpustenou vo vode. Prikláňam sa k druhej možnosti. Cesto bolo jemnejšie a vláčnejšie napriek tomu, že pri prvom pokuse môj robot rozdrvil soľ naozaj na prach.

Po práci s cestom sa vaše ruky potešia krému. Je veľmi slané a vysušuje pokožku.

Čítať článok
DIY Vlajková girlanda
DIY Vlajková girlanda

Vlajkovou girlandou jednoducho ozdobíte detskú izbu, párty, či doplníte sviatočnú výzdobu na Vianoce alebo Veľkú Noc. Ja som šila tento víkend girlandu na prianie, ozdobí strechu detského domčeka. Tak som postup pre vás nafotila.

Na vlajočky budete potrebovať látky – farebne a motívom zladené podľa toho, na čo bude vaša girlanda slúžiť. Na uchytenie vlajočiek je najjednoduchšie použiť stuhu, pri výbere rátajte s tým, že ju budete skladať napoly. Môžete použiť aj šikmý prúžok. Ja som podľa zadania mala urobiť pás široký 3 cm, takú širokú (6cm) stuhu som nemala, tak som ho ušila z látky. Ak sa rozhodnete pre tento postup, rátajte so šírkou štvornásobnou ako bude finálna šírka pásu. Na dĺžku pridajte cca 3 cm, z každej strany 1,5 cm na zahnutie. Pás látky preložte pozdĺžne na polovicu a prežehlite. Otvorte ho a oba okraje zahnite k stredu dovnútra. Zažehlite, naspäť preložte napoly a poriadne ešte raz prežehlite. Stuhu len jednoducho preložte pozdĺžne napoly a prežehlite. Okraje dĺžky v oboch prípadoch založte dovnútra, zažehlite a prešite.

DIY_ girlanda

Vlajky si rozrátajte na potrebnú dĺžku girlandy. Ja som strihala trojuholníky so šírkou 15 cm a výškou 16cm. Na 110 cm mi ich vyšlo 9 s tým, že sú našité tesne pri sebe. Girlanda je obojstranná, trojuholníky preto treba strihať vždy po 2ks na každú vlajočku a šitie vám každú skráti o 1 cm.

Nastrihané trojuholníky priložíme na seba lícom dnu a ramená trojuholníka prešijeme. Hornú stranu necháme nezošitú. Rožteky opatrne odstrihneme, vlajočku obrátime lícom von a vyžehlíme. Rovnomerne rozmiestnime na dĺžku a každú vlajočku vložíme dovnútra zohnutej stuhy. Prišpendlíme a pozdĺž celého okraja pri vlajočkách prešijeme.

Girlanda je pripravená na zavesenie. Ako vidíte, jej ušitie je naozaj veľmi jednoduché, ale efekt v priestore veľký.

Čítať článok
DIY Pohár spomienok
DIY Pohár spomienok

V nedeľu sme do nášho pohára spomienok vhodili prvý lístoček. Tento krásny nápad som objavila tesne pred koncom roka a okamžite som sa rozhodla, že ho zrealizujeme. Je to celoročná rodinná aktivita, ktorá nám pomôže na chvíľku sa zastaviť, zamyslieť sa nad spoločným trávením času a uvedomiť si, koľko krásnych zážitkov spolu máme. Ak ešte nemáte svoj pohár spomienok, je najvyšší čas ho začať napĺňať – určite si ešte spomeniete na to, čo ste robili minulý týždeň od Silvestra 
(Silvester a posledné dni starého roka od poslednej nedele môžete zahrnúť už do nového roka a potom o rok urobiť lístočky dva – jeden do starého a druhý do nového roka 2021)

PoharSpomienok

Pohár spomienok si urobíte jednoducho z obyčajného zaváraninového pohára alebo akejkoľvek krabičky (vtedy budete mať krabičku spomienok). Každý týždeň v nedeľu večer si celá rodina spolu sadnete, pospomínate na všetko pekné, čo ste počas celého týždňa prežili a každý si vyberie jeden zážitok, ktorý bol preňho ten najkrajší. Spomienky zapíšete na papierik, poskladáte ho a hodíte do pohára. To je všetko.

Už teraz sa teším, ako si na konci roka spolu všetci sadneme, prečítame lístočky a zaspomíname si na 52 x 4 krásnych vecí, ktoré sme zažili.

Pohár spomienok môže mať rôzne obmeny – môžete si robiť nie týždenný, ale denný pohár spomienok alebo všetkého, za čo ste vďační. Ak už všetci členovia rodiny vedia písať, môže si každý zvoliť farbu papiera, napísať svoju spomienku tajne a na konci roka budú spomienky každého pre ostatných prekvapením. Môže to byť pohár myšlienok, dobrých skutkov, drobných úspechov, jednoducho čohokoľvek pozitívneho, čo vás nielen na konci konkrétneho roka, ale kedykoľvek keď sa k nemu vrátite povzbudí, poteší a aj v ťažších obdobiach vám pripomenie, že život je plný krásnych chvíľ.

PS. Pohár spomienok môže byť aj milým darčekom – napíšte stručný návod a priviažte ho spolu s obálkou s 52 lístočkami na pekne ozdobený pohár.

Čítať článok
DIY Rožteková záložka
DIY Rožteková záložka

Každý deň je príležitosťou urobiť radosť niekomu, koho máme radi a samozrejme aj sebe. Ideálne sú drobnosti, ktoré sami vytvoríme, vložíme do nich svoju šikovnosť, záujem, nadšenie. Dnes vám prinášam návod na jednoduché záložky, ktoré zvládnu bez problémov ušiť do pár minút aj úplní začiatočníci. Výborne sa hodí na spotrebovanie zbytkov látok. Pripravte si:

  • 3 štvorce látky 10×10 cm, z toho môžu byť 2 z rovnakej látky na základ a jeden rozdielny na rožtek;
  • jednostranne nažehľovaciu tenkú výplň (vlizelín, novopast), 1 štvorec 8,5×8,5 cm a pravouhlý trojuholník s ramenami 8,5 cm (alebo jednoducho polovicu zo štvorca 8,5×8,5 cm)
  • nite, šijací stroj, žehličku a pomôcky na šitie.

Návod som pre vás spracovala formou videa. Páči sa vám návod alebo máte otázku k postupu? Napíšte mi do komentára. Veselé tvorenie!

Čítať článok
DIY Čaj a koláčiky pre bábiky
DIY Čaj a koláčiky pre bábiky

Pár dní sme maľovali, terasa bola plná nábytku, a tak keď už dievčatá nebavilo pieskovisko ani behanie po tráve, museli sa zabaviť vo vnútri. Kuchynka nikdy nesklame, bábikám a plyšákom vyvárajú ostošesť. Z toľkej vypitej kávy už žiaden plyšák nebude spať minimálne mesiac, preto som im radšej ušila čajík. A aký by to bol čajový večierok bez drobného pečiva. Z kúskov filcu som ešte „upiekla“ sušienky a linecké kolieska.

Na 4 drobné čajové vrecúška vo veľkosti 3 x 3,5 cm budete potrebovať: obdĺžnik látky veľkosti 7 x 12 cm + kúsok na štítky, obojstranne lepivý tenký vatelín veľkosti 3,5 x 12 cm, priadzu alebo tenký špagátik, lepidlo na textil, zúbkované nožnice a pomôcky na šitie.

Látku prehnite pozdĺžne na polovicu lícovou stranou von, vložte do nej obdĺžnik vatelínu a dôkladne ho z oboch strán nažehlite. Podľa vytlačenej a vystrihnutej šablóny naznačte 4 čajové vrecúška, vystrihnite a pomocou ihly alebo páratka zastrčte hore do stredu asi 10cm dlhý kúsok priadze (pre ľahšiu manipuláciu som na konci priadze urobila uzlík). Po obvode obšite. Z kúska látky vystrihnite zúbkovanými nožnicami vždy po 2 malé štvorčeky a prilepte ich textilným lepidlom na druhý koniec priadze.

DIYkolaz_CajovyVecierok

Na čajové pečivo budete potrebovať: kúsky maslového, béžového, červeného a ružového filcu, zopár drobných korálok, trochu vankúšovej výplne a pomôcky na šitie.

Podľa šablóny vystrihnite 4 kolieska z maslového, 4 kolieska z béžového, 2 kolieska z červeného a 2 „polevy“ z ružového filcu.

Do stredu dvoch maslových koliesok vystrihnite malé srdiečka. Drobným stehom prišite červené koliesko o maslové koliesko okolo vystrihnutého srdiečka. Zospodu priložte druhé maslové koliesko a po obvode obšite.

Na dve béžové kolieska zároveň s korálkami prišite ružovú polevu. Zospodu každého priložte druhé béžové koliesko a po obvode obšite. Pred koncom koláčiky naplňte trochou vankúšovej výplne, vaty alebo odtrižkov látky, či vatelínu.

Čítať článok
DIY Letná detská párty a hľadanie pokladu
DIY Letná detská párty a hľadanie pokladu

Prvé narodeniny našej Grétky sme oslávili záhradnou oslavou s blízkymi priateľmi. Aby sa párty rátala aj ostatným deťom, vymysleli sme príbeh o mori, ktoré kedysi zalievalo celé naše územie a o pirátoch, ktorí sa po ňom plavili. Decká plnili úlohy, hľadali kúsky starej mapy s indíciami a tie ich viedli k pokladu, ktorý u nás piráti vtedy dávno ukryli. Oslava mala obrovský úspech. Deti boli nadšené a neustále sa vypytovali, kedy piráti opäť prídu, alebo či u nás neukryli ešte nejaký ďalší poklad. Tak vznikla tradícia – letná pátračka. Úprimne vám odporúčam takúto hru, na ktorú sa budú drobci tešiť celučičký rok. A zároveň prinášam tipy na aktivity, ktoré sme za doterajšie 3 ročníky s úspechom zrealizovali.

DIYkolaz_patracka

  • PRÍBEH – pirátsky alebo akýkoľvek iný. Keď už väčšie deti neveria na rozprávky o ukrytom poklade, som si istá, že aj samotné plnenie úloh a hľadanie cesty k cieľu bude pre ne dostatočne atraktívne.

  • TÉMA – aby bola párty každý rok niečím iná, k hlavnej myšlienke sme pridali tematickú výzdobu, rekvizity a príbeh podľa nich upravili. Minulý rok sme mali výrazne pirátsky – staré kúsky mapy s opálenými okrajmi, poklad zakopaný v zemi. Tento rok sme sa odviazali v hawai štýle – v obchodoch s rozličným tovarom zoženiete za lacný peniaz naozaj všetko – dekorácie, papierové palmy, taniere, slamky, girlandy, kvetinové vence i havajské sukne.

  • MAPA k pokladu – poverte spomedzi vás rodiča, ktorý pekne kreslí a vymyslite miesta v byte, v záhrade a okolo domu, kde budú deti hľadať ďalšie a ďalšie indície a kúsky mapy.

  • ÚLOHY – žiaden poklad nie je zadarmo! Navyše sú deti prirodzene súťaživé a úspešné plnenie úloh im prináša obrovskú radosť. Vyberajte úlohy adekvátne k veku vašich detí. V horúcich letných dňoch sa obzvlášť hodia aktivity s vodou. Napríklad: prenášanie vody v špongii s cieľom prvý naplniť misku, zostrelenie veže z plastových pohárov prúdom vody z hadice, skákanie vo vreci, prenášanie malej loptičky na lyžici, triafanie do terča, hádzanie kruhmi, skladanie papierového lietadla, kreslenie, fúrik či kotrmelce a mnohé ďalšie.

  • MENU – na žiadnej oslave nesmie chýbať dobré jedlo. Veľmi obľúbené sú drobné kúsky, ktoré sa jedia rukami. Minulý rok sme pripravili domáce kuracie nugetky s hranolkami, tento rok fašírky s pečenými zemiakmi. Stávkou na istotu je aj pizza. Sladkosti volíme vzhľadom na obdobie osviežujúce a ľahké. Množstvo ovocia len tak nakrájané, ovocný šalát alebo napríklad veľké zmrzlinové kornútky plnené ovocím. Úspech mala aj zmrzlina a studená smotanová torta, ale aj tohtoročné medovníčky upečené a ozdobené v tvare exotického ovocia. Na pitie pripravujeme osviežujúce domáce limonády.

  • POKLAD – v poklade si každý nájde svoj darček. Volíme vždy to, čo ktoré dieťa aktuálne nadchne. Minulý rok boli v poklade napríklad bábiky Barbie pre staršie dievčatá, auto a pre najmenšiu Grétku plastelína s formičkami. Tento rok už všetci fičia na legu, takže výber bol jednotný, každý dostal sadu svojmu srdcu najbližšiu.

  • FINÁLE – všetky úlohy sú splnené, roztrhaná mapa opäť celá, poklad získaný. Keď sa decká pohrajú s novými hračkami ešte dlho sa spolu jašia, večierku máme v ten deň až keď odpadávajú od únavy. Hráme spoločenské hry, bavíme sa a maškrtíme. No a nikdy nesmie chýbať poriadna vojna s vodnými bombami, ktorá vždy prejde do striekania hadicou a oblievania vedrami vody.

Fantázii sa medze nekladú a vaša každoročná párty môže byť vždy niečím iná, no stále rovnako atraktívna. Deti sa na ňu tešia naozaj dlho a nielen ony. Poriadne sa vybláznime aj my dospelí. Pri vymýšľaní a príprave, ale aj pri samotnej oslave. Je to vzácny spoločný čas, veď už len tak krátko budú maličkí…

Tohtoročnú hawai párty rovnako ako všetky ostatné so mnou nielen pripravila, ale aj takto fantasticky zdokumentovala Katarina Gašparovič Photography

Čítať článok