PS: Na môjho manžela sú takéto raňajky „príliš zdravé“. Suchú zmes si posype vanilkovým cukrom a zaleje mliekom. Skalní fanúšikovia pečeného műsli môžu samozrejme zmes vločiek, orechov a ovocia nasucho prepiecť na plechu. Určite sa nebojte s domácou zmesou obilnín naložiť podľa svojej chuti.
Maškrty
Rovnako ako na Vianoce, aj na Veľkú noc pripravujeme s dievčatami drobné darčeky pre kamarátky a kamarátov šibačov. Natočila som pre vás videonávod (kliknite na video a dajte si ho cez štvorček zobraziť na celú obrazovku, aby ste ho dobre videli) na jednoduché papierové batôžteky naplnené drobnými sladkosťami. Urobte si ich s nami!
Potrebujete iba farebné papiere nastrihané na obdĺžniky 8x16 cm, pečiatky na ozdobenie (deti môžu papiere aj pokresliť, nalepiť nálepky, washi pásky alebo sa dá samozrejme použiť pevnejší vzorovaný papier), lepidlo, nožnice alebo rezačku, zúbkované nožnice a drobné sladkosti na naplnenie.
TIP: Papierové pyramídky si môžete tematicky prispôsobiť na akúkoľvek príležitosť. Napríklad ako drobné mikulášske darčeky pre kamarátov, pozornosť pozvaným na detskú oslavu, do škôlky pri príležitosti narodenín alebo ako adventný kalendár.
Toto som musela vyskúšať! Jednoduchý, ale efektný sladký darček vyrobený z rozpustených tabuliek obľúbených čokolád (odporúčam 80st., trvá to cca 5 minút) a ozdobený čím len chcete. Ja som použila mliečnu, bielu a ruby čokoládu. Zdobila som gumovými cukríkmi v tvare srdiečok, mini marshmallows, opraženými lieskovcami, malými keksíkmi a pre kontrast chutí slanými praclíkmi a lyofilizovanými jahodami. Takúto čokoládu viete pripraviť na akúkoľvek príležitosť, iba tematicky prispôsobíte zdobenie. Prajem vám sladkého Valentína ❤️
Pozrite si videonávod (kliknite na video a dajte si ho cez štvorček zobraziť na celú obrazovku, aby ste ho dobre videli)
TIP 1: Nezohnala som ruby čokoládu rovnakej značky ako bielu a mliečnu. Mala som trochu obavy, či to nebude problém. No ako vidíte vo videu, môžete pokojne použiť rôzne tabuľky. Po rozpustení a premiešaní sa čokoláda rovnomerne rozleje. Odlomila som iba jeden riadok, aby približne sedela veľkosť.
TIP 2: Ak sa vám viac páčia pravidelnejšie tvary, stuhnutú čokoládu môžete namiesto lámania nakrájať veľkým ostrým nožom napríklad na štvorce.
Pre inšpiráciu pridávam ešte sladkosti, ktoré som použila.
Vždy s blížiacou sa zimou robíme doma zásoby krmiva pre vtáčiky. Dokrmovať ich začíname už na prelome jesene a zimy, kedy v prírode ubúda prirodzených zdrojov. Vtáčiky si tak zvyknú a vedia, kde počas celej zimy nájdu potravu. Každý rok rastie ich počet aj rozmanitosť druhov. Dievčatá často vykúkajú von a počítajú, koľko ich zobká v kŕmidle, sedí na plote a na stromoch. Postupne sa ich učíme rozoznávať a veľkú radosť nám vždy spraví vzácna návšteva sojky alebo ďatľa, ktorý má svojský spôsob lúskania semienok.
Do kŕmidla sypeme slnečnicu (túto sezónu jej "naše" vtáčiky spotrebovali približne 50 kíl), občas pridám orechy, keď mi z pečenia zostanú zbytky na dne vrecka. Občas im ale vyrobíme aj špeciálnu dobrotu. Zabavíme sa pri spoločnom tvorení a ozvláštnime im jedálniček. Zo zmesi semienok, orechov a kokosového oleja vyrobíme domáce závesné jedlé ozdoby.
Určite viete, že kupované lojové gule v sieťkach nie sú pre vtáčiky bezpečné. Môže sa im v nich zachytiť noha a zostanú v sieťke zakliesnené. Domáce visia iba na špagáte.
Výroba je veľmi jednoduchá. Postačí vám silikónová forma alebo vykrajovačky na pečivo (vyberajte skôr väčšie a jednoduché tvary), slnečnica alebo zmes semiačok určená pre dokrmovanie prezimujúcich vtákov, tuk a špagát alebo stužka. Najjednoduchšie dostupný je kokosový olej. Výborný je ale loj, opýtajte sa naňho u mäsiara, ideálne už vytopený. Nemám osobnú skúsenosť, ale vraj pri roztápaní nevonia veľmi príjemne. Použiť môžete aj kúsky sušeného jablka, alebo iného ovocia, všetko musí byť ale chemicky neošetrené, nesladené a nesolené. Pozrite si videonávod (kliknite na video a dajte si ho zobraziť na celú obrazovku, aby ste dobre videli aj popis. Ak si zapnete zvuk, na konci sa môžete započúvať do štebotu našich vtáčikov.)
Zmes semienok zmiešajte a zalejte rozpusteným kokosovým olejom tak, aby sa začala k sebe mierne lepiť. Utlačte ju cca do polovice formy. Kúsok špagáta zauzlite, vytvorte z neho slučku na zavesenie a vložte uzlom do formičky. Prikryte druhou vrstvou zmesi a utlačte. Nechajte v chlade poriadne stuhnúť. Použiť sa dajú aj plastové kelímky, ktorým na dne urobíte dierku na zavesenie). Poslúžia aj vykrajovačky. Položte ich na chladnú podložku (napríklad plech, ktorý ste dali von vychladiť) a zmes do nich natlačte. Špagátik na zavesenie môžete vložiť dvomi spôsobmi. Buď ho zatlačíte do zmesi ako pri plnení formičiek, alebo pred stuhnutím vložíte medzi semienka kúsok slamky. Po stuhnutí tuku slamku vytiahnete a na jej mieste zostane dierka, ktorou prevlečiete špagát alebo stužku.
Stuhnuté maškrty opatrne vytlačte zo silikónovej formy alebo vykrajovačiek a zaveste na kŕmidlo alebo na stromy v záhrade.
TIP: Skúšala som aj iný postup - zmes semienok som najskôr nasypala do formičiek, celé zaliala olejom a nechala stuhnúť. Spôsobí to však, že výsledná maškrta obsahuje príliš veľa tuku.
Pri dokrmovaní vtáčikov nesmieme zabúdať na niekoľko pravidiel, aby sme im viac neuškodili, než pomohli:
- PRAVIDELNOSŤ: keď si vtáčiky navykneme na potravu, je dôležité, aby ju v kŕmidle vždy našli.
- ZIMA: vtáčiky nikdy neprikrmujeme vo vegetačnom období, kedy majú dostatok prirodzených zdrojov potravy. Dokrmovať začíname na prelome jesene a zimy, kedy ich ešte veľa lieta a nájdu si vaše kŕmidlo. Keď ho budete pravidelne plniť, zvyknú si naňho a zostanú vašimi stálymi návštevníkmi.
- Kŕmenie ukončujeme keď sa sneh roztopí, prichádza jar a vtáčiky sa rozospievajú.
- VHODNÉ KRMIVO: semená, orechy, čerstvé alebo sušené jablká, príp. v lete nazbierané a nasušené drobné plody (baza, jarabina, šípky a pod.), pre hmyzožravé vtáky tuk. Nepoužívame zbytky z kuchyne, čerstvé ani sušené pečivo, čokoľvek solené a korenené, sladkosti.
- BEZPEČNOSŤ A ČISTOTA KŔMIDLA: kŕmidlo by malo byť umiestnené tak, aby bol k nemu čo najviac znemožnený prístup predátorov, napríklad mačiek. Ideálne je ho zavesiť na strom, nie ho položiť na konár. Kŕmidlo je treba pravidelne čistiť od šupiek vylúskaných semien, zbytkov potravy a iných nečistôt. Rátajte s tým, že zem pod kŕmidlom bude tiež znečistená a na jar z napadaných semienok vyklíčia rastlinky. Myslite na to pri umiestňovaní kŕmidla do záhonu alebo do trávnika.
Ľadové kocky s jedlými kvetmi krásne vyniknú vo vašich letných nápojoch. Videonávod nájdete tu na mojom instagrame.
V tomto návode výnimočne netvoríme ihlou ani háčikom. No keďže tvoriť sa dá aj v kuchyni a stánky na trhoch už hrajú všetkými farbami a vôňami sladkého ovocia, rozhodla som sa podeliť s vami o môj recept na zmes raňajkových obilnín. Už dlhé roky pripravujem chutný mix rôznych vločiek s orechami, semienkami a ovocím, bez pridaného cukru, zapekania a mlieka.
Tento týždeň sme si v tvorivej výzve vyskúšali výrobu domácich gumových cukríkov. Lepšie povedané želé cukríkov. Treba sa pripraviť na to, že domáci mackovia nechutia ako tí kupovaní. Chutia ako ovocné želé. Sú mäkšie a postupne sa trochu rozpúšťajú. Dievčatám každopádne chutili
Na výrobu budete potrebovať
- ľubovoľné ovocie alebo ovocnú šťavu. Ja som použila šťavu z pomarančov a rozmixované jahody.
- želatínu alebo agar,
- citrónovú šťavu,
- sladidlo (cukor, med, sirup a pod.),
- silikónovú formu na mackov alebo na bonbóny (ak nemáte, môžete použiť hranatú misku, v ktorej želé po stuhnutí nakrájate na kocky).
Pomarančové želé cukríky:
200ml pomarančovej šťavy, 10g želatíny, 2 polievkové lyžice trstinového cukru, 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
Želatínu rozmiešame v pomarančovej šťave, osladíme a necháme asi 10 minút postáť. Za stáleho miešania pomaly zohrievame takmer až do bodu varu (nesmie vrieť!), odstavíme a primiešame lyžicu citrónovej šťavy. Nalejeme do formy a necháme stuhnúť. Skladujeme v chladničke a skonzumujeme do niekoľkých dní.
Jahodové želé cukríky
200ml rozmixovaných jahôd, 10g agaru, 2 polievkové lyžice medu, 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
Agar a med rozmiešame v rozmixovaných jahodách. Za stáleho miešania pomaly zohrievame a po zovretí okamžite odstavíme. Primiešame lyžicu citrónovej šťavy, nalejeme do formy a necháme stuhnúť. Skladujeme v chladničke a skonzumujeme do niekoľkých dní.
Voňavý darček k blížiacemu sa dňu matiek, k meninám, narodeninám, či inému sviatku. Potrebovať budete čajové filtre – existujú v rôznych veľkostiach, na srdiečkové vrecúška vyberajte väčšie (do čajníka). Zoženiete ich v obchodoch s čajmi, alebo napríklad aj v predajniach DM drogérie. Obľúbený čajík osoby, ktorú chcete obdarovať, ihlu, niť alebo tenkú priadzu a nožnice. Pripravila som pre vás videonávod (v prehliadači si kliknite na video a dajte si ho cez štvorček zobraziť na celú obrazovku, aby ste ho dobre videli).
Z papiera si vystrihnite šablónu srdca tak, aby sa vám zmestila na čajový filter. Obkreslite ju naňho ceruzkou. Drobnými hustými stehmi obšite srdiečko z vnútornej strany cca 2mm od línie kresby. Začnite hore kúsok od stredu, teda v mieste, kde bude šnúrka na vytiahnutie vrecúška z horúcej vody. Koniec nite nechajte dostatočne dlhý na začiatku aj na konci a srdiečko neobšite úplne celé. Nechajte približne 2 cm nezošité a srdiečko vystrihnite po línii kresby. Otvorom nasypte lyžičku čaju, môžete si pomôcť ruličkou z papiera. Čaj, najmä ak obsahuje kvalitné veľké lístky alebo kúsky ovocia musí mať dostatok miesta na rozvinutie. Po naplnení srdiečko došite, zauzlite a konce nite odstrihnite na rovnakú dĺžku – dostatočnú na vybratie vrecúška z hrnčeka, približne 15cm. Na konce nite prilepte visačku. Môže to byť milý odkaz, srdiečko, fotka detí, alebo čokoľvek, čo urobí obdarovanému radosť. Voňavé tvorenie!