ZNÍŽENIE CENY ZA DOPRAVU NA VÝDAJNÉ MIESTA PACKETY NA 2,90€

DIY Gombíkový maxišál

Zima je v plnom prúde a na celom Slovensku nám poriadne prituhlo. Ak máte pocit, že vám je stále chladno na krk, zoberte hrubú vlnu, háčik a za 2 večery máte hotový teplučký a efektný maxišál.

Môj má dĺžku 83cm a šírku 28 cm. Použila som úžasnú hrejivú a mäkkú priadzu Andes od DROPSu – zmes vlny a alpaky (kúpite napríklad tu: vlnanapredaj). Minula som 3 klbká, tj. 300g (cca 288m). Pracovala som háčikom č. 9.

 Vzor je jednoduchý – striedanie dlhých stĺpikov a predných reliéfnych dlhých stĺpikov.

DIYkolaz_maxisal

Začíname retiazkou dlhou približne 75 cm. Po uháčkovaní prvého riadka sĺpikov sa trochu predĺži. Odporúčam vám ju urobiť trochu dlhšiu, uháčkovať prvý riadok a ku koncu zmerať. Retiazku, ktorá bude prečnievať opatrne vypárajte.

Prvý riadok – 2 retiazkové očká namiesto prvého dlhého stĺpika a potom obyčajné dlhé stĺpiky do každého očka retiazky.

Druhý riadok – prácu otočíme, uháčkujeme opäť 2 retiazkové očká namiesto prvého dlhého stĺpika a pokračujeme prednými reliéfnymi dlhými stĺpikmi po celej dĺžke. Reliéfny stĺpik sa neháčkuje do retiazkového očka, ale okolo celého stĺpika z predošlého riadka. Predný znamená, že háčik vpichneme spredu dozadu a späť dopredu, Stĺpik teda sprava doľava podoberieme. Ďalej pokračujeme ako pri normálnom stĺpiku. Zozadu práce sa nám tvorí hrebeň – reliéfny vzor. Posledný stĺpik v riadku uháčkujeme obyčajný dlhý.

Ďalej pokračujeme stále rovnako – striedame riadok dlhých stĺpikov a predných reliéfnych dlhých stĺpikov. Prácu vždy otočíme a na začiatku každého riadka háčkujeme namiesto prvého stĺpika 2 retiazkové očká. Riadok reliéfnych stĺpikov končíme vždy posledným obyčajným dlhým stĺpikom.

Video reliéfneho stĺpika (alebo na YouTube: kanál Lana tvorí)

Poznámka: Moje gombíky majú priemer 4 cm, preto aby sa dobre zapínali, všetky stĺpiky som háčkovala s tzv. predĺžením – priadzu 1x nahodím, vpichnem do retiazkového očka, pretiahnem len jedným očkom na háčiku, potom nahodím, pretiahnem 2 očkami na háčiku, nahodím a pretiahnem ešte poslednými dvomi. Jediný rozdiel oproti klasickému dlhému stĺpiku teda je, že najskôr pretiahnem priadzu len jedným očkom, nie hneď dvomi. Vidieť to aj na videu pri háčkovaní reliéfnych stĺpikov.

Háčkujeme, kým je šál dostatočne široký, odporúčam minimálne 25cm. Konce priadze pevne zaviažeme a začistíme – poprevliekame do stĺpikov tak, aby sa stratili a odstrihneme. Treba pamätať na to, aby do vzoru rovnomerne vyšli gombíky. Zapínajú sa prevlečením cez dlhý stĺpik na opačnej strane šálu, preto ich našívame tak, aby nešli stredom hrebeňa – reliéfnej časti vzoru.

Šál môžeme zapnúť na všetky 3 gombíky, asymetricky napríklad iba na jeden, alebo si ním zakryť plecia tak, že si ho zapneme ako sveter. Hotovo, môžeme vyraziť do zimy! Návod výlučne pre nekomerčné využitie, zdieľanie je možné formou aktívneho linku na tento článok.